ORLEN przejmuje dwie kolejne spółki w Czechach
Spółka Orlen Projekt Ceska republika (CR) z Grupy Orlen Unipetrol przejmuje działalność projektową i inżynieryjną od spółek UNIS i UNIS Power z siedzibą w Brnie. Ma to wzmocnić potencjał i rozwój tego segmentu czeskiej części Grupy Orlen – podał Orlen Projekt.
* Spółka Orlen Projekt Ceska republika powstała w kwietniu 2023 r., jako podmiot mający realizować usługi inżynieryjne i wykonawcze w Czechach.
* Unis to podmiot realizujący projekty „pod klucz” w zakresie inwestycji w sektorze przetwórstwa ropy naftowej i gazu ziemnego, petrochemicznym, chemicznym i energetycznym.
* W ciągu ostatnich trzydziestu czterech lat spółka z powodzeniem zrealizowała ponad 270 projektów EPC w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie.
Spółka Orlen Projekt Ceska republika powstała w kwietniu 2023 r., jako podmiot – jak informował wówczas koncern – mający realizować usługi inżynieryjne i wykonawcze w Czechach, wzmacniając w ten sposób pozycję Grupy Orlen w regionie. Udziałowcami nowej spółki zostali Orlen Projekt i Orlen Unipetrol RPA, posiadający tam odpowiednio 60 i 40 proc. udziałów.
Szybkie i skuteczne rozszerzenie kompetencji spółki inżynieryjnej Orlen CR
W poniedziałek Orlen Projekt poinformował, że rok po utworzeniu spółki Orlen Projekt CR „Grupa Orlen Unipetrol stawia kolejny krok w rozwoju swojego biznesu i posiadanych kompetencji, przejmując działalność projektową i inżynieryjną od spółek UNIS i UNIS Power z siedzibą w Brnie”.
Jak zapowiedziano w informacji, „po zamknięciu transakcji, planowanym na 2 maja, nastąpi kilkumiesięczny proces integracji nowo nabytych podmiotów w ramach Grupy”. Przypomniano zarazem, że Orlen CR „świadczy kompleksowe usługi projektowe i inżynieryjne dla sektora rafineryjnego, petrochemicznego, energetycznego oraz ochrony środowiska”.
„Każdego roku realizujemy miliardowe inwestycje w ramach stopniowej transformacji w grupę multienergetyczną i przejścia do zrównoważonej, zeroemisyjnej przyszłości. Wymagania w zakresie merytorycznego zarządzania szeroko zakrojonymi inwestycjami stale rosną. Powoduje to konieczność rozszerzania wiedzy, kompetencji i możliwości działania naszej spółki” – powiedział członek zarządu Grupy Orlen Unipetrol Maciej Romanów.
Ocenił jednocześnie, że „przejęcie działalności projektowej i inżynieryjnej spółek UNIS i UNIS Power, będących liderami na rynku czeskim, to naturalny i logiczny krok, który pozwoli na szybkie i skuteczne rozszerzenie kompetencji naszej spółki inżynieryjnej Orlen CR”.
270 projektów EPC w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie
Jak wspomniał w swym komunikacie Orlen Projekt, wcześniej spółka ta przejęła od Grupy Energa spółkę inżynieryjną Energa Invest, a także nabyła większościowy pakiet udziałów w ENERGOP.
W informacji wyjaśniono też, że UNIS to podmiot realizujący projekty „pod klucz” w zakresie inwestycji w sektorze przetwórstwa ropy naftowej i gazu ziemnego, petrochemicznym, chemicznym i energetycznym, przy czym „w ciągu ostatnich trzydziestu czterech lat spółka z powodzeniem zrealizowała ponad 270 projektów EPC w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie”.
„Doświadczenie zdobyte przez UNIS w ramach projektów zagranicznych realizowanych w krajach, które nie zawsze oferują łatwe warunki działania, może być przydatne dla Grupy Orlen w wypadku jej ekspansji poza Europę” – podkreślił prezes Grupy UNIS Jiri Kovar.
Zwrócił również uwagę, że przejecie przez Orlen Projekt CR to „logiczne następstwo” współpracy przy projektach dla Grupy Orlen. Dodał przy tym, że zespoły obu spółek znają się, więc proces integracji „nie wiąże się z żadnymi fundamentalnymi zmianami dla kadry UNIS”.
Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw w tych krajach, jak również w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Austrii. Rozwija jednocześnie segment wydobywczy ropy i gazu, segment petrochemiczny oraz odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój bezpiecznej energetyki jądrowej – np. do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR
W 2023 r. zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając jej priorytetowe cele po wcześniejszej fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Zgodnie z tym dokumentem do końca dekady koncern planuje zainwestować ponad 320 mld zł.
Informując w kwietniu 2023 r. o powołanie Orlen Projekt CR koncern podkreślał, że wpisuje się to w Strategię Biznesową Orlen Projekt na lata 2022 – 2025, która „zakłada zwiększenie udziału rynków zagranicznych w przychodach Grupy Orlen Projekt”.