Projektowe podsumowanie 2020 roku
Dla GAZOPROJEKTU miniony rok był czasem wielu wyzwań, dużych zmian i intensywnej pracy. W naszej firmie wiele się działo, nie tylko ze względu na pandemię wirusa SARS-CoV-2, choć nie sposób pominąć tego faktu w podsumowaniu 2020 roku. W tym wyjątkowym i niełatwym okresie GAZOPROJEKT zakończył szereg ważnych, strategicznych projektów, w sposób istotny przyczyniających się do zwiększania bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Najważniejszymi osiągnięciami minionego roku są zakończone prace projektowe, dzięki którym inwestycje naszych klientów wchodzą w fazę wykonawstwa.
W pierwszej połowie 2020 roku zakończyliśmy realizację prac projektowych w ramach programu Baltic Pipe. Spółka PGNiG GAZOPROJEKT w minionym roku wykonała projekt budowlany i uzyskała pozwolenie na budowę dla części morskiej rurociągu zlokalizowanego w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Wykonana usługa obejmowała opracowanie projektu odcinka gazociągu podmorskiego DN 900, wraz z tzw. Pierwszym Suchym Spawem łączącym część podmorską z częścią lądową Inwestycji. Dla części lądowej Baltic Pipe prace obejmowały przygotowanie projektu budowlanego oraz projektu wykonawczego gazociągu DN 900/DN 1000, o długości 82 km. Ponadto w minionym roku za sukces uznać można oddanie Projektów Budowlanych i Projektów Wykonawczych wszystkich 3 tłoczni powstających w ramach Programu Baltic Pipe:
- Tłoczni Goleniów, moc tłoczni: 30 MW
- Tłoczni Gustorzyn, moc tłoczni: 30 MW
- Tłoczni Odolanów, moc tłoczni: 50 MW
Wśród innych sukcesów projektowych należy wymienić gazociąg przyłączeniowy do elektrowni Dolna Odra DN700, MOP 8,4 MPa, dla którego uzyskaliśmy decyzję środowiskową, a który w nieodległej przyszłości pozwoli na wykorzystanie potencjału płynącego z dostępności paliwa dostarczanego do terminala LNG w Świnoujściu i możliwości przesyłowych realizowanego podmorskiego gazociągu Baltic Pipe. Wyżej wymienione projekty wspierają transformację energetyczną kraju, w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego oraz przechodzenia na bardziej ekologiczne źródła pozyskiwania energii.
Miniony rok był także rokiem wejścia Biura w prace związane z OZE oraz projektami innowacyjnymi – opracowaliśmy studium wykonalności instalacji Power to Gas w Odolanowie, który zarazem stanowi pierwszy projekt wodorowy w GK PGNiG SA a obecnie projekt jest kontynuowany i nasza Spółka odpowiada za wykonanie projektu budowlanego oraz wykonawczego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Ponadto pozyskaliśmy zlecenia na nowe obszary tematyczne, takie jak projekt rurociągu do transportu etylenu.
Istotnym zakończonym w tym roku zadaniem była Rozbudowa KRNiGZ Lubiatów w celu zwiększenia możliwości produkcyjnych ze złoża Międzychód. Przez cały miniony rok w Biurze trwały intensywne prace nad projektem rurociągu produktowego Boronów-Trzebinia DN250/300. W ramach tego zadania opracowane zostały wszystkie projekty budowlane oraz projekty wykonawcze i uzyskana większość pozwoleń na budowę. Obecnie kończy się etap pozyskiwania ostatnich pozwoleń na budowę i niebawem rozpoczniemy sprawowanie nadzoru autorskiego.
W 2020 r. zakończone zostały prace budowlane ważnych inwestycji, dla których GAZOPROJEKT sprawował nadzór autorski: Budowa instalacji osuszania gazu – Kwazar, Gazociąg DN 1000 Zdzieszowice – Wrocław, czy też Terminal Naftowy Gdańsk II etap.
To był trudny i wymagający, ale też bardzo dobry rok. Zakończone z sukcesem prace projektowe świadczą o tym, jak szybko Spółka odnalazła się w nowej sytuacji związanej z realizowaniem zadań projektowych w warunkach pracy zdalnej. Sytuacja pandemii wygenerowała liczne, nieprzewidziane ryzyka, które udało nam się wykorzystać i przekuć w możliwość poprawy procesów wewnętrznych i metod działania. Problemy to możliwości – podkreśla Prezes Zarządu Spółki, Sławomir Zawadzki. W 2021 rok wchodzimy z optymistycznym nastawieniem, wszak świętujemy w tym roku jubileusz 70-lecia naszej firmy. Z okazji ważnej rocznicy istnienia firmy, życzymy sobie, abyśmy wykorzystując kapitał zdobytej na przestrzeni dziesięcioleci wiedzy, doskonalili się w projektowaniu bezpiecznej i nowoczesnej infrastruktury energetycznej.