Kongres Energetyczny DISE 2020
W dniach 7-8 października miało miejsce ważne, coroczne wydarzenie branżowe – Kongres Energetyczny pod egidą fundacji Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych.
Tym razem, na fali aktualnych wydarzeń w energetyce kongres odbył się pod hasłem „European Green Deal w Polsce”. Partnerem strategicznym kongresu w dziedzinie gazownictwa była PGNiG S.A.. W wydarzeniu udział wzięła także delegacja biura z Panem Prezesem Sławomirem Zawadzkim na czele.
W czasie dwudniowych obrad prelegenci i uczestnicy, w śród których nie brakowało przedstawicieli świata polityki, samorządów i biznesu z różnych dziedzin, zastanawiali się nad szerokim spektrum zagadnień wpływających na kształt rzeczywistości w branżach energetycznych dziś i w przyszłości. W świetle ostatnich doniesień i decyzji na poziomie politycznym, jednoznacznie wskazujących zielony kierunek rozwoju energetyki również w Polsce, poprzez odejścia od stałych paliw kopalnych, a w dłuższym okresie czasu również od pozostałych paliw kopalnych, w tym gazu ziemnego, uczestnicy próbowali wspólnie znajdować odpowiedzi na pytania postawione przed branżą przez tak olbrzymie wyzwanie. Uczestnicy, m. in. na podstawie doświadczeń międzynarodowych wskazywali, że mimo programów zarysowanych na dekady, intensywna i szybka praca w legislacji i w firmach nad znalezieniem optymalnych kierunków zmian i rozwiązań musi rozpocząć się już teraz, a szybkość działania poszczególnych jednostek może warunkować ich pozycję w branży energetyczne po zmianach.
Do zagadnień wpływających bezpośrednio lub pośrednio na rozwój branży gazu i ropy, wysuwanych przez prelegentów i w czasie paneli dyskusyjnych należały:
- polityka UE oraz ostatnie decyzje kierunkowe rządu RP o odejściu od węgla kamiennego powoduje na poziomie ekonomicznym brak wsparcia finansowego dla inwestycji związanych z technologiami wysokoemisyjnymi, do których należą technologie węglowe i gazowe. Powoduje to w praktyce brak możliwości wybudowania nowej infrastruktury, która nie będzie wpisywać się w politykę ograniczenia emisji ;
- należy poszukiwać odrębnych dla każdego kraju ścieżek dojścia do głównego celu „zero emisji w 2050” ponieważ do tego celu różne gospodarki startują z różnych punktów wyjścia. W warunkach Polski oznacza to odchodzenie od węgla i zastępowanie go gazem;
- PGNiG S.A. planuje uzupełniać stopniowo zawartość gazu ziemnego w gazociągach poprzez uzupełnianie zawartości o biometan i zielony wodór np. z technologii Power to gas;
- traktowanie gazu, jako paliwa przejściowego ma przełożenie zarówno na decyzje podejmowane w energetyce zawodowej (np. budowa elektrowni gazowej Dolna Odra lub zmiana paliwa dla wcześniej planowanej węglowej elektrowni w Ostrołęce na gaz), jak i istotny wpływ na branże paliwowe, w tym gazową, co do inwestycji w rurociągi przesyłowe, a także zdolności magazynowe;
- wobec kierunkowej decyzji o oparciu energetyki o bardziej zielone paliwa istotnie na znaczeniu zyskuje konieczność innego i bardziej intensywnego magazynowania energii i bilansowania systemu, będzie to miało wpływ na sposób planowania i budowy pojemności magazynowych w tym dla magazynowania wodoru
- bilansowanie systemu energetycznego może odbywać się częściowo wykorzystaniem systemów ciepłowniczych, co w tym sektorze w połączeniu z ograniczeniami emisji wynikającymi ze spalania pali stałych wygeneruje duże zmiany infrastrukturalne.
Bardzo znaczącym elementem dyskusji były zagadnienia harmonogramu dojścia do ambitnego celu produkcji energii bez emisji, Uczestnicy kongresu wskazali tu na fakty, jakie już obecnie mają miejsce:
- PKN ORLEN podjął decyzję o obniżeniu emisji CO2 na posiadanych aktualnie aktywach rafineryjnych i petrochemicznych o 20 proc. oraz w energetyce o 33 proc do 2030 roku oraz uzyskania neutralności klimatycznej do 2050
- Tauron zaplanował i uzyskał finansowanie na inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW) oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych do 2025 r.
- PGNiG i ORLEN podjęły współpracę nad rozbudową krajowego rynku biogazu, przy czym szacuje się , że docelowo ma powstać ok 1500 instalacji biogazowych w formule franczyzowej produkujących biometan w najbliższych kilku latach.
Niewątpliwie powszechna zgoda uczestników kongresu, co do nieuchronności i szybkości zmian jakie będą dotyczyć energetyki obecnie i w nadchodzących dekadach dają sporo do myślenia menadżerom zarządzającym spółkami pracującymi w branży ropy i gazu. Także w naszej Spółce w ramach toczących się prac nad strategią będziemy analizować szanse jakie pojawiają się dziś na rynku i zmiany konieczne do przeprowadzenia, aby dostosować się sprawnie do otoczenia rynkowego eliminując zagrożenia i korzystając z rodzących się możliwości.